وبلاگ

لباس ترکمن

بررسی انواع لباس ترکمنی
کلاه ترکمنی

در این مقاله تلاش می کنیم تا پوشاک ترکمنی را با جزئیات کامل به شما نشان داده و انواع لباس ترکمنی آقایان، لباس ترکمن بانوان، لباس عروسی ترکمن را به شما نشان دهیم و دلیل و معنای هریک از این لباس ها را بررسی نماییم.

در تمام جهان اقوام مختلف باورهای متفاوتی دارند که این باورها متشکل از تاریخ و وقایع خاص آن منطقه می باشد در واقع باورها جزئی از نماد، فرهنگ و همچنین سنت منطقه می باشد.

در واقع آن چیزی که قومیت های مختلف ایرانی را از همدیگر متمایز می کند، مربوط به یک دوره خاص و ویژگی های دوران خودشان است، لباس قومیت های مختلف ایرانی در طول زمان تفاوت‌های بسیاری داشته که لباس قوم ترکمن هم از این قاعده مستثنی نبوده و همواره متناسب با شرایط های سیاسی لباس شان تغییراتی را به همراه داشته است.

برای مثال یکی از نشانه‌های چنین تغییراتی می توان به پوشاک ترکمن ها بعد از ورود اسلام (که در زمان ورود اسلام به انجام شد) اشاره کرد و ویژگی های آن کاملا قابل روئیت است یکی از آنها کلاه ترکمنی که به اصطلاح (بُریگ) خطاب شده و شبیه عرقچین های دوره های مختلف مثل دوره تیموری و کلاه بانوان و خانم‌های ترکمن که (آل داغی) یا آناق هم گفته می شود اشاره کرد.

پس به این نتیجه می رسیم که که ترکمن ها لباس های مختلفی دارا می باشند که ما همه آن‌ها را بررسی خواهیم کرد.

لباس ترکمنی

مدل لباس ترکمنی

مدل لباس ترکمنی زنانه و دخترانه برای انواع مجالس و تشریفات تفاوت دارند که زنان و دختران ترکمن می توانند طرح و نوع لباس خود را با توجه به نیاز خود انتخاب نمایند، این مدل لباس ها در عین زیبایی و جذابیت خاصی که دارند پوشیده نیز می باشند.

مدل لباس ترکمنی با انواع طرح و رنگ های متنوع

پوشاک زنان ترکمن در عین ساده بودن بسیار چشم گیر و منحصر به فرد نیز می باشد و علاوه بر این پوشاک ترکمن ها مملو از نشانه ها و نمادهایی هستند که به منطقه ترکمن و ساکنان این منطقه تعلق دارد.

پوشاک زنان ترکمن از اجزای متفاوتی مانند پیراهن بالاپوش، چارقد، کیف، کفش و کلاه تشکیل شده که هر یک از این پوشاک طراحی منحصر به فرد خود را دارند و معمولاً از جنس ابریشم می باشند، در دوخت این مدل پیراهن ها از پارچه های بلند و رنگی استفاده شده و به کمک هنر سوزن دوزی تزئین می شود.

بالاپوش نوع دیگری از لباس های ترکمنی زنانه است که به آن کت (دُن) گفته می شود و بیشتر استفاده از آن در مهمانی ها و در فصل‌های سرد سال می باشد، در بالاپوش ترکمنی استفاده زیادی از هنر سوزن دوزی در آن مشاهده می شود.

در ادامه این مطلب تصاویری از انواع مدل های لباس ترکمنی را برای شما همراهان عزیز و گرامی گردآوری کرده ایم.

جنس لباس ترکمن، عکس از ترکمن سسی

جنس پوشاک ترکمن

مواد اولبه پوشاک ترکمن همان طور که قبلا در خطوط بالاتر نیز بیان شداز مواردی از جمله پوست حیوانات، پشم، کتان و پنبه ساخته می شود. جنس اصلی پوشش لباس ها از ابریشم بوده و نوع زنانه و مردانه تفاوتی در جنس بافت نداشته است.

مسئولیت پرورش کرم های ابریشم و تهیه پیله آن برعهده زنان ترکمن بوده و پس از تهیه شدن ابریشم آن را با چرخ دستی می‌دادند تا نخ فراهم شود، پس از این مرحله اقدام به رنگرزی نخ با استفاده از مواد طبیعی مانند: دانه های انار، پوست انار و سایر گیاهان بیابانی می نمودند.

پوشش ها مانند زمان حال به 2 دسته ی کلی آقایان و بانوان تقسیم می شدند که ما ابتدا به پوشش بانوان و سپس به آقایان میردازیم.

برای اطلاعات بیشتر به دانشنامه ازاد ویکیپدیا مراجعه نمایید.

جنس لباس ترکمن، عکس از ترکمن سسی

پوشاک زنان ترکمن

زنان ترکمن، پیراهن‌های ابریشمی می‌پوشند که بیشتر به رنگ‌های شاد مانند سرخ یا قرمز است که به همین دلیل «قیرمیز کونیک» معروف است (قرمیز کوینگ به معنای لباس قرمز).

تن پوش ترکمنی

در کل برای تن پوش ها، لباس های متنوع ترکمنی وجود دارد که عبارتند است از: کوینک‌(Köýnek)، قوشاق(کمربند)، چابیت‌(çabyt)، چارقد یا جبه، چکمن، نیم تنه، بوقو(Buqaw)

این لباس ها در قسمت یقه و سرِ آستین، سوزن‌دوزی شده می باشند.

چابیت (کت ترکمنی)

«چابیت» هم بالاپوشی است که روی پیراهن می‌پوشند.

کت ترکمن

کت ترکمن

پیشانی بند | سربند

از زمان‌های گذشته برای پوشاندن سر در بین ترکمن ها گزینه های متفاوتی وجود داشته که برخی از آنها شامل بورگ(به معنای کلاه) یا عرقچین( کلاه گرد و صاف بود که معمولاً دختران آن را با زینت‌آلات خود بر روی سر می گذاشتند) استفاده می شد، که معروف به کلاه ترکمن هستند.

کلاه ترکمنی دخترانه

کلاه ترکمنی دخترانه

روسری ترکمنی که در بین زنان ترکمن مورد استفاده بود، در زمان های بیرون رفتن به مهمانی یا عروسی بر سر می کردند.

چاشو: روسری به شکل مربع و از جنس ابریشم نازک که نوعی شنل تشریفاتی به حساب می آید و در مراسم های عروسی بر روی سر عروس گذاشته می شود(مانند عکس زیر).

 

یالق: نوعی روسری نازک ترکمنی است که بیشتر در منزل ها و یا مجلس های عروسی توسط دختران و بانوان ترکمن استفاده می شود.

یالق

یالق

پوشاک مردان ترکمن

لباس ترکمنی مردانه، آقایان ترکمن از قسمت هایی مثل تن‌ پوش‌، شلوار، کلاه‌ و کفش‌ تشکیل می گردید.

تن پوش ترکمنی

تن پوش ترکمنی (بالاپوش) می باشد که امروزه به آنها لباس گفته می شود. این تن پوش های مردانه در پوشاک سنتی ترکمن چند نوع دارد از جمله:

دون‌(دُن|don) : نوعی لباس که تا زانو می رسد و اگر به رنگ قرمز باشد، به آن قیزیل دون‌(لباس طلایی) یا قیرمیز دون‌(لباس سرخ یا قرمز) (Gyzyl/ Gyrmyz don) گفته می شود.

اما اگر از رنگ های دیگر مانند سبز، زرد، آبی استفاده شده باشد قارما دون‌ (لباس رنگارنگ|Garma don) گفته می شود.

چأکمن (لباس ترکمنی که چاک داشته باشد|Çäkmen)

ایچمک: نوعی از تن پوش است که در فصل سرد استفاده می‌شود و از جنس پوست حیوانات می باشد که هیچ دکمه ای در طراحی این لباس استفاده نمی‌شود و به وسیله ی قلاب بسته می شود و دارای آستین گشاد است که به مچ دست می رسد و در ناحیه مچ  دست باریک می‌شود بهترین نوع چرم با پوست بره گوسفند تهیه می شود ‌(لباسی که با پوست و پشم گوسفند همراه باشد|Içmek).

قبا: این روپوش از پارچه ساده تهیه می شود که بدون یقه و آستین های بلند و بدون یقه می باشد و در قسمت پایینش، دامنی پایینش دامنی با ۲ چاک طراحی شده است که به صورت کاملا راست دوخته می‌شود و برای محکم نگه داشتن آن از کمربند چرمی استفاده می کنند.

چابیت (کت ترکمنی)

«چابیت» هم بالاپوشی است که روی پیراهن می‌پوشند.

کوینگ:

پیراهنی بلند و راسته که بدون یقه و دکمه طراحی می کردند و برای بستن آن از “سپ یقه” استفاده می کردند.

برای تهیه ی این محصول با کریانس تماس بگیرید

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.