وبلاگ

کلاه ترکمنی: بررسی انواع کلاه ترکمن از نظر رنگ و نوع

بررسی انواع کلاه ترکمن

معرفی انواع کلاه ترکمن

کلاه ترکمن بخشی از لباس ترکمن محسوب می‌شود که در میان آقایان و بانوان مورد استفاده قرار می گیرد تفاوت میان این 2 مورد عبارت است از اینکه کلاه دختران، مزین به انواع زیورآلات سنتی، در حالی که کلاه پسرانه ساده و خالی از هرگونه تجملات است؛ در ادامه انواع آن را معرفی می‌کنیم.

انواع مدل کلاه ترکمن

کلاه دخترانه ترکمن

در تزئین کلاه دخترانه ترکمن از پولک های رنگی و سکه های نقره سوزن دوزی شده استفاده می‌شود. معنای آن در میان دختران ترکمن به معنای مجرد بودن و ازدواج نکردن است، 2 نوع رسم برای انتقال این کلاه رایج بوده است. در میان ترکمنان ساکن شرق استان گلستان است به این شکل است که، این کلاه را پس از از دو یا سه روز به منزل پدری خود برمی‌گردانند، اگر خواهر کوچکتر داشته باشد به او می‌دهند.

در میان ترکمنان غرب استان رایج است، به این شکل است که؛ این کلاه را به خواهر شوهر کوچکتر یا بزرگتر داده می شود. معنای این کار این است که، کلاه مجردی را از عروس گرفتیم و کلاه متاهلی (آناق) دادیم، البته آناق کلاه نبوده و فقط نماد متاهل شدن دختران می باشد. در صورتیکه داماد، خواهر نداشت نیازی به انجام این رسم نداشتند.

کلاه ترکمنی زنانه

کلاه ترکمنی زنانه یا آناق یکی دیگر از انواع کلاه های دیگر می باشد که به جای کلاه بودن فقط نمادی از تاهل خانم‌ها می باشد، آنق فقط در قسمت بالای سر قرار می‌گیرد و از پشت روسری ترکمن به صورت برآمدگی دیده می‌شود، این برآمدگی نشان تاهل بوده و در زمان های قدیم به جای انگشتر عقد انتقال معنا می‌کرده است.

کلاه مردانه ترکمن

کلاه ترکمن (تلپک) در میان آقایان به دو جنس معمولی، که از جنس پوست بره سیاه به نام قره قل تهیه می شود، دارای پشم بسیار کمی است و به شکل مخروط ناقص بوده و پسران جوان از آن استفاده می‌کنند، که به کلاه سیاه ترکمنی در میان اقوام دیگر ایرانی معروف می‌باشد.

نوع دیگری از کلاه ها وجود دارد که پوست بره و تشکیل شده اما پر از پشم می باشد به طور معمول این نوع از کلاه را افراد مسن یا به اصطلاح یاشولی (ریش سفید) استفاده می کند.

کلاه مردانه ترکمن

کلاه مردانه ترکمن

از پوست گوسفند قره قل ۶ نوع کلاه ساخته می شود که هر کدام نشان دهنده فرهنگ و معرف آن می باشد برخی از تمدن ها عبارتند از کلاه روسی، آذربایجان، ایران، ترکیه، افغانستان، ایران و کشورهای آسیای میانه مانند ازبکستان و تاجیکستان که نحوه تزیین و شکل این کالاها با یکدیگر تفاوت دارد.

کلاه پشمی ترکمن

کلاهی که در میان ترکمن های استان گلستان، مورد استفاده قرار می گیرد، معمولاً به رنگ سفید بوده و برخلاف ترکمن های خراسان و ترکمنستان (چرا که کلاه آنها مشکی رنگ است) کلاه سفید رنگ دارند. البته باید این نکته را در نظر داشته باشید که، استفاده از این نوع کلاه ها، مخصوص افراد بسیار قدیمی و خاص ترکمنان چادر نشین است، و دیگر افراد نسل جدید غالبا این سنت‌ها را رعایت نمی‌کند و استفاده از این کلاه‌ها کاهش پیدا کرده و جنبه تزیینی در در آتلیه های عکاسی و مراسمات عروسی را را بر عهده دارد.

کلاه پشمی ترکمن بچگانه

کلاه پشمی ترکمن بچگانه

خرید کلاه پوستی ترکمنی

شما می توانید جهت خرید کلاه پوستی ترکمنی از همین صفحه مدل های مختلف را مشاهده کرده و اقدام به ثبت سفارش نمایید.

خرید کلاه ترکمنی مردانه و زنانه

در مدت های قبل از نوشتن این مقاله در سایت کریانس، تماس هایی جهت خرید کلاه ترکمنی مردانه و زنانه داشتیم، در حال حاضر این محصولات ناموجود هستند.

نمایندگی فروش کلاه ترکمن

بهرام بالکانی

کلاه پشمی مردانه، کلاه پشمی دخترانه، کلاه پشمی روسی، کلاه پشمی پسرانه، کلاه پشمی پوست گرگ، کلاه پشمی پوست سمور، کلاه پشمی پوست، کلاه پشمی پوست خرگوش، قیمت کلاه پشمی پوست گرگ، کلاه پشمی ترکمنی، کلاه پشمی دخترانه جدید، کلاه پشمی خرید، خرید کلاه پشمی روسی، کلاه پشمی دم دار، کلاه پشمی روسی اصل، کلاه پشمی روسی زنانه، کلاه های پشمی روسی

کلاه پشمی زمستانی، کلاه پشمی زمستانه، کلاه زمستانی پشمی، انواع کلاه پشمی زنانه، کلاه پشمی سفید، کلاه پشمی سیاه، کلاه پشمی سمور، فروش کلاه پشمی مردانه، فروش کلاه پشمی زنانه، کلاه پشمی قیمت، کلاه پشمی کودک، کلاه پشمی گوش دار، کلاه پشمی گرگ، کلاه پشم گوسفندی، کلاه پشم گرگ، کلاه گرد پشمی، قیمت کلاه پشم گرگ، کلاه پشمی مشکی

کلاه ترکمنی، کلاه ترکمنی دخترانه، کلاه ترکمن خرید، کلاه ترکمنی مردانه، کلاه بانوان ترکمن، کلاه بورک ترکمنی، کلاه پشمی ترکمن، کلاه پشمی ترکمنی، کلاه پوست ترکمنی، قیمت کلاه پشمی ترکمن، کلاه زنان ترکمن، کلاه زنانه ترکمن، کلاه زن ترکمن، کلاه سنتی زنانه ترکمن، کلاه سنتی ترکمنی، عکس کلاه ترکمن، فروش کلاه ترکمن، کلاه مردان ترکمن، خرید کلاه ترکمنی مردانه، کلاه سوزن دوزی ترکمنی

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.