[vc_row][vc_column][vc_column_text text_larger=”no” woodmart_inline=”no”]

چارقد کریانس

تعریف کریانس(korians) از این لغت این است که ” چارقد یک روسری بزرگ (روسری قواره بزرگ) است که زنان ترکمن در بیرون از خانه روی سربند می‌پوشند”.

البته باید دقت هم داشته باشیم که در قومیت های مختلف ایران نیز از این کلمه استفاده می شود و انحصارا متعلق به قوم ترکمن نیست، اما در تمامی موارد به همان معنای متداول اولیه که در بخش بالاتر اشاره شد می باشد.

چارقد، به ابعاد تقریبی 140×140 سانتی متر (این اندازه امکان دارد بین 120 ، 130، 140 و 150 متغیر باشد) و به صورت مربعی است که توسط بانوان ترکمن در هنگام بیرون رفتن، مهمانی، عروسی و… مورد استفاده قرار می گیرد.

چارقد چیست و از کجا آمد؟

اگر واژه چارقد را در اینترنت جستجو کرده باشید به سایت واژه یاب خواهید رسید؛

این عبارت را را به این شکل معنا کرده که ” پارچه ای نازک و چهارگوش که خانم ها دو تا کرده و با آن موهای سر را می پوشانند ”.

حال باید نگاه دقیق تری به این تعبیر انداخت و دید که آیا واقعا چنین است یا خیر؟!

چارقد

چارقد

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text text_larger=”no” woodmart_inline=”no”]

نحوه ی استفاده

 

چارقد در طرح اولیه خود به شکل مربعی می باشد که آن را به دو بخش تبدیل می کنند؛ به این صورت گوشه های مقابل خرید روسری را رو هم هم اندازه کرده و آن را به شکل مثلثی بر روی سر خود قرار می دهند.

اگر در مناطق شمالی کشور خصوصا در استان گلستان و بخش هایی از استان خراسان رضوی زندگی می کنید و یا به این مناطق سفر کرده اید، حتما بانوان ترکمن را دیده اید که روسری هایی با رنگ و نقش های مختلف و زیبا بر سر دارند که این روسری ها همان چارقد هایی است که زنان ترکمن بر سر می کنند.

اخیرا مشاهده شده که بانوان سایر شهر های دیگر خصوصا در تهران، اصفهان و مشهد نیز از این پوشش ها استفاده و استقبال می کنند چرا که زیبایی خیره کننده داشته و سبک وزن و نرم بودن آن نیز یکی دیگر از دلایل است که به جای شال و روسری و مقنعه استفاده می کنند و کمتر کسی است که به استان گلستان سفر کرده باشد و برای خود یا آشنایان خود چارقد را خریداری نکرده باشد.

نحوه ی استفاده از چارقد

نحوه ی استفاده از چارقد

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column css=”.vc_custom_1568127436457{margin-top: 0px !important;margin-right: 0px !important;margin-bottom: 0px !important;margin-left: 0px !important;border-top-width: 1px !important;border-right-width: 1px !important;border-bottom-width: 1px !important;border-left-width: 1px !important;padding-top: 30px !important;padding-right: 15px !important;padding-bottom: 30px !important;padding-left: 15px !important;border-left-color: #2f7cbf !important;border-left-style: solid !important;border-right-color: #2f7cbf !important;border-right-style: solid !important;border-top-color: #2f7cbf !important;border-top-style: solid !important;border-bottom-color: #2f7cbf !important;border-bottom-style: solid !important;}” mobile_bg_img_hidden=”no” tablet_bg_img_hidden=”no” woodmart_parallax=”0″ woodmart_sticky_column=”false” parallax_scroll=”no” mobile_reset_margin=”no” tablet_reset_margin=”no”][vc_toggle title=”آیا زنان ترکمن فقط از چارقد بعنوان روسری استفاده می کنند؟” style=”round” color=”sky” custom_font_container=”tag:h4|font_size:14|text_align:right|line_height:1″ custom_use_theme_fonts=”yes” use_custom_heading=”true”]

خیر؛ خانم های ترکمن علاوه بر چارقد از یالیق نیز در مجالس استفاده زیادی می کنند، علاوه بر آن پوشش های دیگر کشور نیز مانند شال، روسری نخی، روسری، مقنعه نیز به صورت روزمره استفاده می کنند.

[/vc_toggle][vc_toggle title=”مدل چارقد از قدیم ثابت مانده است؟” style=”round” color=”sky” custom_font_container=”tag:h4|font_size:14|text_align:right|line_height:5″ custom_use_theme_fonts=”yes” use_custom_heading=”true”]جواب این سوال منفی خواهد بود؛ پوشاک بشر همیشه در حال تغییر بوده، طبیعتا مدل های روسری ترکمن نیر دائما در حال تغییر خواهد بود.[/vc_toggle][vc_toggle title=”چه جاهایی استفاده می شود؟” style=”round” color=”sky” custom_font_container=”tag:h4|font_size:14|text_align:right|line_height:0″ custom_use_theme_fonts=”yes” use_custom_heading=”true”]

جواب این سوال بستگی به مکان و شرایط های مختلف دارد، که این شرایط به فرد بستگی دارد که از کدام نوع آن استفاده کند.

حتی چارقد های مخصوص عروس ترکمن که چاشو نام دارد در بین طایفه های مختلف اسامی متفاوتی داشته مانند: اریش چاشو، المنچه چاشو، آتلاز چاشو، قارتما چأشو که از جمله آنان می باشد.

[/vc_toggle][vc_toggle title=”شال ترکمن برای فروش دارید؟” style=”round” color=”sky” custom_font_container=”tag:h4|font_size:14|text_align:right|line_height:0″ custom_use_theme_fonts=”yes” use_custom_heading=”true”]

خیر شال ترکمنی وجود ندارد!؛ از دوران گذشته تا به امروز قوم ترکمن هیچگاه اقدام به استفاده ننموده است و در سال های اخیر از مناطق دیگر کشور وارد این قوم شده در نتیجه این پوشش از تولید خاصی در این منطقه برخوردار نیست.

اگر قصد خرید عمده روسری ترکمن داشتید می‌توانید با شماره های درج شده در صفحه تماس با ما مراجعه کنید.[/vc_toggle][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_empty_space height=”15″ woodmart_hide_large=”0″ woodmart_hide_medium=”0″ woodmart_hide_small=”0″ woodmart_hide_extra_small=”0″][vc_column_text text_larger=”no”]

کارخانه چارقد

شاید برای شما نیز این سوال پیش آمده باشد که بپرسید ” مراحل تولیدش چطوریه؟ ” ؛ در جواب این سوال باید عرض کنیم که اگر قصد خرید دارید، تولید چارقد ترکمنی شامل 4 مرحله ی کلی می باشد که عبارتند از: واحد ریسندگی، واحد طراحی، واحد چاپ، واحد شست و شو و خشکشویی که هر کدام فرایند های خاص خود را دارند که در ادامه ی متن به آن اشاره خواهیم کرد.

[/vc_column_text][vc_tta_tabs style=”modern” color=”sky” spacing=”5″ gap=”15″ alignment=”right” active_section=””][vc_tta_section i_icon_fontawesome=”” add_icon=”true” title=”واحد ریسندگی” tab_id=”1568117044674-fc18ef47-bc4b”][vc_column_text text_larger=”no”]

کارخانه ریسندگی چارقد

کارخانه ریسندگی چارقد

مرحله ریسندگی

مرحله اول ریسندگی پارچه می باشد که در اینجا نخ با جنس های مختلف از جمله مودال، پشمی، ابریشم و مودال کشمیر به پارچه تبدیل و این پارچه ها برای چارقد استفاده می‌شوند.

این پارچه ها به صورت خام و معمولا به رنگ سفید هستند و در مراحل بعدی رنگرزی شده و نقش ها بر روی آن ها چاپ می شود.

[/vc_column_text][/vc_tta_section][vc_tta_section i_icon_fontawesome=”” add_icon=”true” title=”مرحله طراحی” tab_id=”1568117044780-0a8b289c-d7bf”][vc_column_text text_larger=”no”]

طراحی چارقد

طراحی چارقد

واحد طراحی کاملا از بخش چاپ و تولید متفاوت می باشد، اصولا طرح و نقش چارقد از طراحان مد و فشن از کشور های فرانسه یا ایتالیا استفاده می شود.

این طراحی ها به دلیل این که توسط طراحان روز دنیا می باشد از رنگ و طرح های شاد و خاصی استفاده می شود تا دائما به روز بوده و بازار خود را از دست ندهند.

[/vc_column_text][/vc_tta_section][vc_tta_section i_icon_fontawesome=”” add_icon=”true” title=”مرحله چاپ” tab_id=”1568119853939-56c3b048-ee8c”][vc_column_text text_larger=”no”]

مرحله چاپ

چاپ این نوع از روسری ها به 3 طریق چاپ می‌شوند که عبارتند از؛ چاپ دستی، چاپ ماشینی و چاپ دیجیتال انجام می شود که در گذشته از چاپ دستی و ماشینی استفاده فراوانی می شد اما در حال حاضر از دستگاه های چاپ دیجیتال (که منطبق با علم روز دنیا می باشد) استفاده می شود.

مزیت اصلی که برتر بودن را به آنها اختصاص می دهد؛ دستگاه دیجیتال توانایی چاپ تمامی رنگ های موجود به صورت دیجیتال بر روی انواع جنس های پارچه است که در چاپ دستی محدود به تعداد انگشت شماری رنگ بود که به لطف تکنولوژی دیگر قادر به چاپ رنگ های نامحدود است.

چاپ دیجیتال چارقد

چاپ دیجیتال چارقد

چاپ دستی چارقد

چاپ دستی چارقد

[/vc_column_text][/vc_tta_section][vc_tta_section i_icon_fontawesome=”fa fa-flag-checkered” add_icon=”true” title=”مرحله آخر” tab_id=”1568119853486-9562a9ac-53bb”][vc_column_text text_larger=”no”]

واحد خشک کردن چارقد

واحد خشک کردن چارقد

واحد شستشو و خشک کردن

در این واحد که مرحله ی آخر می باشد، پس از چاپ نقش ها بر روی پارچه و تمام شدن نقش و رنگرزی، چارقد شست و شو شده و از بین غلتک های گرم عبور می کنند تا خشک شوند (نمونه این فرآیند در عکس بالا قابل روئیت است).

سپس توسط خیاط، حاشیه ی چارقد دوخته می شود البته ناگفته نیز نماند که در برخی از موارد برخی از چارقد ها دور دوزی نشده و به صورت ریش ریش در می آیند که به دلیل مدل آن چارقد می باشد.

[/vc_column_text][/vc_tta_section][/vc_tta_tabs][vc_column_text text_larger=”no”]

انواع مدل‌های این محصولات

چارقد به طور کلی به چند دسته تقسیم می‌شوند که در پایین مقداری هریک را توضیح خواهیم داد::

 1. روسری پشمی
 2. روسری ایتالیایی (ابریشمی)
 3. روسری نخی
 4. یالق

روسری پشمی

چارقد پشمی یکی از قدیمی ترین جنس های روسری ترکمن به شمار می آید که برای اولین بار این روسری ها از کشور روسیه وارد ایران شدند که با برند Pavlovo Posad همراه بودند این برند همانطور که از اسمش مشخص است جنس پشم تولید کرده که قیمت کارخانه ای آن از ۶۰ تا ۱۵۰ پوند متغیر می باشد.

روسری ایتالیایی

 این محصولات توسط طراحان مد ایتالیایی طراحی شده و در کشورهای ایتالیا، فرانسه، آلمان تولید و به بازارهای ایران روانه می‌شوند جنس این موارد از ابریشم بوده و بسیار نرم و لطیف می باشد.

روسری نخی ترکمنی

 روسری های نخی کاملاً از نظر قیمت متغیر بوده  و نمی توان مقدار دقیق برای آن مشخص کرد چراکه این موارد اصولاً در ایران تولید میشود البته روسری های نخی هم وجود دارد که به آن چارقد ترکی نیز گفته می شود رود که دارای وزن سبک و طرح های زیبا می باشند.

[/vc_column_text][vc_cta h2=”عکس های بیشتر می خوای ببینی؟” h4=”قصد تهیه چارقد داری؟” txt_align=”center” style=”3d” color=”grey” add_button=”bottom” btn_title=”مشاهده مدل ها + خرید” btn_style=”gradient-custom” btn_align=”center” btn_button_block=”true” btn_link=”url:https%3A%2F%2Fkorians.com%2Fproduct-category%2Fturkmen-scarf%2F|title:%D8%AE%D8%B1%DB%8C%D8%AF%20%D8%B1%D9%88%D8%B3%D8%B1%DB%8C%20%D8%AA%D8%B1%DA%A9%D9%85%D9%86||”]

همین الان مدل و طرح های مختلف رو مشاهده کنید؛ برای خرید نیز می توانید به همان صفحه مراجعه کنید

[/vc_cta][/vc_column][/vc_row]

4 نظر در “چارقد

 1. بهزاد گفت:

  چطور می‌تونم مدل‌های مختلف رو ببینم؟

  1. صنایع دستی کریانس گفت:

   به واتساپ فروشگاه به شماره 09115199407 پیام بدید.
   در صورتی‌که واتساپ نداشتید؛ تلگرام نیز با همان شماره ذکر شده در خدمت شما هستیم.

 2. المیرا گفت:

  چارقد تابستانه جزء کدوم یکی از این موارد هستش؟

  1. صنایع دستی کریانس گفت:

   ممنونم بابت سوالتون؛ روسری نخی همون چارقد تابستانی محسوب میشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تلفن همراه *